שיפוץ גיר

תיבת  ההילוכים ברכב או בשמה המוכר יותר – הגיר, היא המערכת המקשרת בין המנוע לגלגלים. באמצעותה ניתן להעביר את הכוח  המופק מהמנוע ולרתום אותו לתנועת הרכב. קיימים מספר סוגים של גירים, ולרוב, הם פועלים ללא דופי. יש מקרים, בהם קורות תקלות שונות ואז יש צורך לפנות למכון גירים מקצועי לצורך זיהוי  התקלה ותיקונה. קיימים מספר סוגי תקלות שהולכות מן הקלות אל הכבדות ביותר. יש כאלו אשר בגללן אין ברירה אלא להחליף את הגיר,  ואז עומדות שתי אפשרויות בפני המחליט. הראשונה – גיר משופץ שעלותו נמוכה יחסית לחדש, אבל יש תמיד חשש שהוא יתקלקל לאחר תקופת האחריות , והשנייה – רכישת גיר חדש שהוא  יקר אבל מבטיח פעילות ארוכת טווח.

אבחון וחשדות לתקלות

רבים מעדיפים לתקן את הגיר המצוי במכונית ועושים זאת במכון לתיקון גירים מקצועי. ראשית, יש צורך לאבחן את התקלות וכאשר מגיעים למוסך יש לספר על הסימפטום החשוד שבגללו מגיעים  ואשר עלול להתפרש כבעיה בגיר. יש כמה כאלו: חוסר תגובה של הגיר, זמזום חשוד, רעש או טלטול, גיר מחליק תוך כדי נסיעה, סירוב להיכנס להילוך, הילוכים רועשים בניוטרל, גרירת מצמד שסימניה הוא קושי בהחלפת הילוך, דליפת נוזל הילוכים, ריח שריפה ועוד.

תיקון גיר

המוסכניק יחפש את הבעיה ויתקנה בהתאם לתקלות כדלהלן:

בדיקת שמן גיר – שמן מזוהם או כמות קטנה מדי עלולים לגרום לחוסר יכולת להחליף הילוך, ובנוסף, לגרום לצריכת דלק רבה מדי.

בדיקת מערכת  המחשב – המחשב שולט על ההחלפות האוטומאטיות של ההילוכים. לעיתים, החיישנים אינם קוראים כראוי את הסל"ד ואז נמנעת החלפת הילוך. החלפת החיישנים תפתור את הבעיה.

בשני המקרים האלו אין צורך בפירוק הגיר ושניהם תיקונים זולים יחסית.

פירוק הגיר ותיקונו – נעשה כאשר כל התקלות האפשריות הקלות הקודמות נבדקות. הפירוק נעשה לגורמים וכאן מוחלפים כל  החלקים הפגומים. כמו אטמים, גלגלי שיניים, או רצועות וחלקים קשים אחרים. כאן נדרשת עבודה מדויקת תוך שימוש בחלפים מתאימים ותקניים. אורך התיקון תלוי בסוג הבעיה. לאחר התיקון הגיר מורכב חזרה לבעליו.

מכון לתיקון גירים מקצועי

גיר תקין חיוני בכל רכב ואין זה משנה אם הוא רגיל, אוטומאטי, רובוטי, חצי אוטומטי וכדומה. הגיר שולט למעשה במהירות הנסיעה, מאפשר נסיעה מהירה בכבישים מהירים, מסייע לתאוצה בעליות ולבלימה בירידות חריפות. מסיבות אלו ואחרות מומלץ לכל מי שחושד בבעיה בגיר להגיע מוקדם ככל האפשר לבדיקה. תקלה קטנה יכולה להיפתר לפני שנגרמים נזקים חמורים יותר. יש להגיע למכון מקצועי שהינו בעל תשתית מעולה שכוללת מכשור ממוחשב וכלים מתאימים לאבחון ותיקון. יש חשיבות לשימוש בחלקי חילוף מקוריים או כאלו שאושרו לשימוש על ידי יצרני הרכב. תיקון גיר כרוך בתשלום שאינו נחשב זול, ומן הראוי לעשותו כהלכה. מכון גירים בעל מוניטין נותן שירות שיפוץ גיר לפרטיים וגם שירותים מקצועיים למוסכים כלליים לרכב.